•DĖL SITUACIJOS, SUSIJUOSIOS SU ĮVYKIAIS UKRAINOJE•

Pristatomas Vilniaus slėptuvių sąrašas,

gyventojai raginami nepanikuoti

DĖL SITUACIJOS,

SUSIJUOSIOS SU ĮVYKIAIS UKRAINOJE

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį surengtoje konferencijoje patikino, kad Lietuvoje yra pakankamai slėptuvių, galinčių apsaugoti gyventojus nuo karo. Žemiau pateikiame slėptuvių Vilniuje sąrašą ir raginame gyventojus nepanikuoti, kadangi Lietuva šiuo metu yra saugi ir jos niekas nepuola.

Svarbu. Slėptuvės ir kolektyvinės apsaugos statiniai turi tokią pačią paskirtį ir tai nėra bunkeriai. Slėptuvių terminas yra skirtas specialios paskirties patalpoms įvairiose šalies ir savivaldybių institucijose ar kitose įstaigose apibūdinti. Kolektyvinės apsaugos statiniai tai taip pat specialios paskirties patalpos, tik skirtos gyventojams. Visos patalpos įrengtos tam, kad apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių. Žemiau pateikiame išsamias abiejų terminų reikšmes.

,,Vilniaus miesto savivaldybė turi paruošusi nuoseklų ekstremaliųjų situacijų valdymo planą, kuris galėtų būti aktyvuojamas ne tik karinio konflikto atveju, bet ir susidarius kitoms ekstremalioms situacijoms. Sostinėje iš kitų savivaldybių evakuotų gyventojų arba namų netekusių gyventojų apgyvendinimui yra numatyti kolektyvinės apsaugos statiniai“, – komentuoja Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Adomas Bužinskas.

Esant poreikiui galima naudoti ir laikinas slėptuves. Tai gali būti gyvenamųjų ar kitokios paskirties pastatų rūsiai, požeminiai garažai ir kitos panašaus pobūdžio patalpos.

Visgi gyventojai raginami nepanikuoti – Lietuva šiuo metu yra saugi ir jokių slėptuvių tikrai ieškoti dabar nereikia. Taip pat mūsų šalis yra NATO narė nuo 2004 metų. Pagal 5-tą aljanso straipsnį „ginkluotas išpuolis prieš vieną ar daugiau (NATO narių) turi būti laikomas išpuoliu prieš visas“, visos narės „nedelsiant“ padės tokio išpuolio aukai (aukoms)“.

„Gyventojų prašome išlikti ramiais – šiuo metu poreikio atlikti paruošiamuosius veiksmus nėra, tiesioginis pavojus šaliai ir jos piliečių saugumui negresia. Taip pat nerekomenduojama išgryninti ir namuose laikyti didelių sumų grynųjų pinigų, prašoma tikrinti informaciją, kuria gyventojai dalijasi su artimaisiais ir nepasiduoti įvairioms provokacijoms, kurių tikslas – išgąsdinti gyventojus ir sukelti chaosą visuomenėje“, – pažymi A. Bužinskas.

MadeinVilnius.lt redakcija peržiūrėjo kolektyvinės apsaugos statinių žemėlapį ir žemiau pateikia pilną sąrašą.

Slėptuvės – specialiosios paskirties statiniai arba specialiai įrengtos patalpos apsaugoti nuo atsiradusių gyvybei ar sveikatai pavojingų veiksnių valstybės tarnautojus ir darbuotojus, vykdančius valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstaigoms nustatytus uždavinius ir funkcijas bei užtikrinančius valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų veiklą ekstremaliųjų situacijų ar karo metu.

Kolektyvinės apsaugos statiniai tai iš anksto parinkti ir specialiai pažymėti statiniai, kurie gali būti greitai pritaikomi laikinam gyventojų prieglobsčiui saugantis nuo žalingo aplinkos poveikio bei evakuotų gyventojų apsaugai ekstremaliųjų situacijų ar karo metu. Kolektyvinės apsaugos statiniuose bus surenkami evakuojamieji arba laikinai apgyvendinami evakuotieji gyventojai. Juose organizuotai bus teikiamos gyvybiškai būtinos paslaugos: aprūpinama maistu, geriamuoju vandeniu, vaistais, higienos reikmenimis, švariais drabužiais.

Pilną žemėlapį rasite ČIA.